mgokis.ogrodzieniec.pl
Ciekawy świat płazów: odkrywamy życie w wodzie i ...
14
mar
2026
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.

Gdy baśnie spotykają geologię – niezwykły wykład dla najmłodszych studentów Uniwersytet Dziecięcy Ogrodzieniec 

Bajkowy królik i sprytny lis otworzyli drzwi do świata legend, w których przyroda zawsze odgrywała ważną rolę. Dzieci szybko odkryły, że nawet w pozornie zwyczajnych opowieściach kryją się ślady prawdziwych minerałów.
W lodowym królestwie z baśni „Kraina Lodu” pojawiły się kryształy, śnieg i lód – a wraz z nimi rozmowa o tym, jak natura tworzy idealne geometryczne kształty, które zachwycają ludzi od wieków.
Gdy pojawiła się Królewna Śnieżka, od razu zrobiło się gwarno – krasnoludki i ich praca w kopalni to przecież czysta geologia! Najcenniejszym skarbem okazał się diament, symbol bogactwa i jeden z najtwardszych minerałów świata.
Smok Wawelski zionął ogniem, a dzieci dowiedziały się, że w tej legendzie ukrywa się siarka – minerał o charakterystycznym zapachu i ogromnym znaczeniu w historii człowieka.
Pytanie dlaczego Bałtyk jest słony wywołało prawdziwą burzę pomysłów. Odpowiedź? Sól – niepozorna, ale niezwykle ważna, od wieków ceniona jak skarb.
Skarbnik, tajemniczy duch kopalń, przypomniał o trudnej pracy górników i bogactwach wydobywanych z wnętrza ziemi, a legenda o Bieluchu i kredowym podziemiu Chełmna przeniosła uczestników do świata białych, kredowych skał i podziemnych korytarzy.
Szczególne zainteresowanie wzbudził nefrytowy królik – symbol szczęścia i długowieczności, wykonany z kamienia, który od tysięcy lat fascynuje ludzi swoją barwą i trwałością.
Na zakończenie prawdziwa uczta dla oczu – opale, mieniące się wszystkimi kolorami, jakby ktoś zamknął w nich światło i baśniową magię.Stwarzanie warunków dla funkcjonowania amatorskich artystycznych kół i klubów zainteresowań, sekcji, orkiestr, zespołów, stowarzyszeń, fundacji itp.,
Tworzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego.
Rozpoznawanie oraz pobudzanie zainteresowań i potrzeb kulturalnych.
Przygotowanie do właściwego rozumienia i odbioru wartości kulturalnych.
Współdziałanie z innymi jednostkami gminnymi, mające na celu upowszechnianie kultury i sportu.
Kształtowanie postaw aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Popularyzacja i organizowanie kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku.
Edukacja kulturalna oraz popularyzacja wiedzy o sztuce.
Ogrodzieniec
Kontakt
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.