INFORMACJA Z WYBORU INICJATYW z dnia 25 czerwca 2024 roku w Ogrodzieńcu ze społecznej oceny wniosków – inicjatyw / pomysłów złożonych w ramach projektu pn.: „Razem dla kultury w Ogrodzieńcu” w programie Dom Kultury+ Edycja 2024.
W dniu 25 czerwca 2024 roku w Ogrodzieńcu odbyło się posiedzenie Komisji Ekspertów oraz wnioskodawców i ich przedstawicieli, po którym wyłoniono wnioski, które uzyskały pozytywną ocenę do dofinansowania:
1.
NAZWA INICJATYWY:
Rodzinna Rykomania w Ryczowie-Kolonii
INICJATOR:
Beata Jakacz
OPIS INICJATYWY:
„Rodzinna Rykomania w Ryczowie-Kolonii” to piknik wielopokoleniowy dla mieszkańców sołectwa Ryczów-Kolonii, którzy tworzą Rodzinę.
To nowe wydanie wpisanego w tradycję wsi wydarzenia zwanego Rykomanią z udziałem młodzieży. A jak to w rodzinie bywa, tradycja i jej poszanowanie to ważny element życia rodzinnego mieszkańców. W trakcie wydarzenia organizatorzy zamierzają skupić się na kulturze i tradycji wsi Ryczów-Kolonia oraz zadbać o przekaz dla młodszego pokolenia – prezentacje lokalnych organizacji (ponad czterdziestoletnich Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryczowie Kolonii oraz Zespołu Folklorystycznego „Wrzos”, a także kilkuletniego Koła Gospodyń Wiejskich w Ryczowie Kolonii ,,Koniczynki- Ryczów Kolonia"). Zostaną przeprowadzone działania z atrakcjami (konkursy związane z miejscowością, animacje kulturalne, regionalne potrawy) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzeniu będzie towarzyszyła regionalna muzyka (zespół lub orkiestra).
Zaproszenie do udziału mieszkańców w różnym wieku (dzieci, młodzież, dorośli, funkcjonujące organizacje) wzmocni ich rolę w życiu społecznym oraz kulturalnym. Działanie wzmocni również rolę Domu Kultury, jako organizatora działań kulturalnych w całej Gminie Ogrodzieniec. Dodatkowo zaangażowanie młodzieży w kultywowanie tradycji wpisuje się w zapisy „Diagnozy zasobów i potencjałów kulturotwórczych”. Podobnie jak fakt, że mieszkańcy Gminy Ogrodzieniec identyfikują się z miejscem zamieszkania i chcieliby je dalej poznawać. Najlepiej poprzez połączenie edukacji z rozrywką. Inicjatywa „Rodzinna Rykomania w Ryczowie-Kolonii” realizowana będzie z udziałem i dla mieszkańców, gdyż wspólne działania zawsze przynoszą pozytywne efekty.
2.
NAZWA INICJATYWY:
Dzień Ziemniaka w Kiełkowicach – nowa odsłona innej kultury
INICJATOR:
Leszek Brzozowski
OPIS INICJATYWY:
Inicjatywa pt.: „Dzień Ziemniaka w Kiełkowicach – nowa odsłona innej kultury” to ożywiona i uatrakcyjniona wersja wydarzenia, które po raz pierwszy odbyło się w czasie covid’owej pandemii, jako pokazanie kultury na wesoło. Z roku na rok organizatorzy starają się, aby kultura w różnym wydaniu na stałe zagościła w sołectwie Kiełkowice oraz aby podczas tytułowego „dnia ziemniaka” w wydarzeniu wzięło udział jak najwięcej młodych mieszkańców wsi Kiełkowice. Wspólne działanie podczas przygotowań jednoczy mieszkańców, wyzwala pozytywną energię i nowe pomysły na przyszłość. Wspólny przekaz poprzez warsztaty kulinarne jak tworzyć potrawy z ziemniaka, będzie doskonałym sposobem na integrację dzieci, dorosłych i młodzieży. Przeprowadzone konkursy wyzwolą odrobinę rywalizacji i motywacji.
Aby spotkanie miało wartość dodaną, do działania zostaną zaproszone miejscowe organizacje (kilkudziesięcioletnia jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiełkowicach, uczestnik wszystkich inicjatyw i przedsięwzięć organizowanych w sołectwie; powstałe w ubiegłym roku Koło Gospodyń Wiejskich Kiełko-WIANKI w Kiełkowicach) oraz animatorzy kulturalni i przedstawiciele środowisk artystycznych Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu (tj. zespoły, orkiestry, koła zainteresowań). Działania łączące edukację z rozrywką, inna odsłona kultury, czyli kulinaria i animacje, warsztaty i konkursy angażujące w działania młodzież, doskonale wpisują się w przeprowadzoną przez Dom Kultury w Ogrodzieńcu „Diagnozę zasobów i potencjałów kulturotwórczych”.
3.
NAZWA INICJATYWY:
Reaktywacja portalu mój-ogrodzieniec.pl
INICJATOR:
Jadwiga Szczygieł
OPIS INICJATYWY:
W ramach projektu przygotujemy grono osób do prowadzenia reaktywowanego pierwszego portalu informacyjnego dla mieszkańców gminy Ogrodzieniec, który nazywał się mój Ogrodzieniec.pl. Portal działał w latach 2007-2013, na jego łamach publikowane były wiadomości kulturalne, sportowe, bieżące wydarzenia, ale także informacje o atrakcjach turystycznych. Portal był pierwszym i innowacyjnym elektronicznym medium gminy. Cieszył się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Niestety z uwagi na brak kadry redakcyjnej przestał działać. Do dziś pozostała po nim luka informacyjna w gminie. Portal będzie niezależnym medium mieszkańców, na łamach którego będą mogli publikować oni różne treści obrazujące życie pięknej gminy Ogrodzieniec, w tym kulturalne. Co więcej ewolucja technologii: mowa tu o mediach społecznościowych, pozwala zastosować różne formy przekazu informacji takie jak filmy, szorty, rolki, zdjęcia, wydarzenia, ankiety. Portal będzie także zbierał najciekawsze informacje ze strony urzędu miejskiego, dom kultury, spółki zamek. Co w praktyce ułatwi dostęp do informacji mieszkańcom gminy ale także zapewni jego dużą popularność i czytelność.
Na czele portalu będzie stał redaktor naczelny. Zostanie powołany także Kolegium Redakcyjne, w skład, którego będą wchodzili przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych a także gminnych instytucji w celu zapewnienia szerokiej reprezentatywności, ale także nadzoru nad publikowanymi treściami. Inicjatywa poprawi dostęp do informacji publicznej, zwiększy promocję gminy Ogrodzieniec, zapewni dostęp do informacji o życiu kulturalnym gminy, zachęci młode pokolenia do szlifowania talentów redaktorskich i uwieczniania historycznych momentów z życia naszej pięknej gminy.
4.
NAZWA INICJATYWY:
Wielopokoleniowe Muzyczne Pejzaże
INICJATOR:
Ireneusz Górniak
OPIS INICJATYWY:
Inicjatywa o nazwie „Wielopokoleniowe Muzyczne Pejzaże” ma na celu zorganizowanie kilku spotkań muzycznych dla mieszkańców Gminy Ogrodzieniec, zwłaszcza dla młodszego pokolenia. Byłyby to spotkania z tematami przewodnimi np.: muzyka rockowa od lat 70. ubiegłego stulecia, rock progresywny, muzyka ciszy, muzyka filmowa, wspomnienia z przeszłości. W trakcie muzycznych pejzaży, poza dyskusją na tematy muzyczne, różne gatunki muzyki, inicjator proponuje mini wystawę pamiątek i gadżetów muzycznych (gramofon, magnetofon, kasety, płyty, bilety koncertowe itp.). Dla najwytrwalszych uczestników zakup pamiątkowych gadżetów (przypinek, koszulek itp.), druk i skład materiałów promocyjnych.
Ideą zadania jest wyciągnięcie młodzieży z domu, zainteresowanie muzyką alternatywną, zachęcenie do spotkań muzycznych, nawiązanie bliższych kontaktów, integracja społeczna. Proponowany jest udział wykonawców, zespołów grających na terenie gminy np. koncert muzyczny.
5.
NAZWA INICJATYWY:
Widowiska teatralne dla dzieci i młodzieży
INICJATOR:
Beata Wieczorek
OPIS INICJATYWY:
Inicjatywa „Widowiska teatralne dla dzieci i młodzieży” wpisuje się w jedną z potrzeb kulturalnych zgłaszanych przez mieszkańców w „Diagnozie zasobów i potencjałów kulturotwórczych”, m.in. dla mieszkańców Giebła i Ogrodzieńca, gdzie będą odbiorcy z całej gminy. Planowane są 2-3 spektakle, w zależności od przeznaczonych środków finansowych i wybranych ofert spektakli, występów artystycznych. Działania związane z przedstawieniami teatralnymi to dodatkowa oferta kulturalna przeznaczona dla mieszkańców. Przedstawienia i występy artystyczne cieszą się wśród odbiorców kulturalnych działań.
Działania w inicjatywie „Widowiska teatralne dla dzieci i młodzieży” przeprowadzone zostaną przy zaangażowaniu wykonawców, artystów, aktorów, animatorów teatrów objazdowych, którzy specjalizują się w widowiskach i przedstawieniach dla dzieci i młodzieży. Ze spotkań teatralnych będą mogli skorzystać również starsi odbiorcy, gdyż na takie przedsięwzięcia młodsze pokolenie przychodzi zwykle z opiekunami.
6.
NAZWA INICJATYWY:
Odkrywamy kulturalny sposób na nudę – piknik rodzinny
INICJATOR:
Mirosław Bartos
OPIS INICJATYWY:
Zorganizowanie pikniku rodzinnego w Gulzowie, gdzie głównym tematem jest sztuka kulinariów, korzystanie z zabaw animacyjno-ruchowych. Kultura kulinariów zaprezentowana zostanie w formie prelekcji – warsztatów. Inicjatywa zmotywuje wszystkich mieszkańców: dzieci, młodzież i dorosłych do szukania kultury w naszej codzienności. Dzięki tej inicjatywie na pewno skorzystają wszyscy mieszkańcy sołectwa Gulzów oraz inni uczestnicy tej imprezy. Dzieci i młodzież na pewno zwrócą uwagę na połączenie kultury z odżywianiem, z codziennym funkcjonowaniem.
Współpraca zostanie nawiązana przede wszystkim z dziećmi, młodzieżą, mieszkańcami oraz prelegentem, który poprowadzi warsztaty.
Zgodnie z regulaminem naboru inicjatyw, M-GOKiS w Ogrodzieńcu zastrzega sobie możliwość odstąpienia od realizacji inicjatyw, ze względu na zależność związaną z przyznaniem dotacji z ramienia Narodowego Centrum Kultury.